Dzikie przestrzenie, nieokiełznana przyroda, życzliwi ludzie, oraz spektakularne pasma górskie – to prawdziwy kirgiski skarbiec, w którym najcenniejszą perełką jest pasmo Kokshal Too. Będąc w takim miejscu, szybko wyłania się prawdziwy sens słów: tyle nam ofiarowano, ile możemy zapamiętać. Zapraszam do przeczytania relacji z wyprawy wysokogórskiej w góry Tienszan (Tian Shan), w Zachodnie Pasmo Kakshaal Too (Kokshaal Tau; Kokszał Tau) w Kirgistanie. Wyprawa zorganizowana przez członków Klubu Wysokogórskiego Kraków w sierpniu 2010 roku, miała charakter eksploracyjny. Podczas miesięcznej wyprawy członkowie ekspedycji wspięli się na kilkanaście szczytów Kirgistanu, z czego kilka z nich było dziewiczych. Przed wami kaloryczna, wysokogórska opowieść z Kirgizji. Zapraszamy do Kirgistanu!
Tak sobie myślę, że w tym całym rozrachunku z dzieciństwem i wzorcami, chodzi o to, że gdy w średniowieczu dzieciom spokojnie pozwalano oglądać egzekucje, to w nowożytnych czasach znany instruktor z doświadczeniem mówi, że "gdybym dowiedział się, że moje córki interesują się wspinaniem, osiwiałbym". Niby przepastna przepaść, która ogromnie dzieli egzekucje od wspinania, a jednak prowadząca do wspólnego mianownika - "dzieci widzą, dzieci robią". „Make your influence positive”, czyli "uczyń swój wpływ pozytywnym". Bo skoro otaczają nas ludzie, i nie mamy na to żadnego wpływu, to niech biorą od nas same pozytywne wzorce. O tym właśnie jest ten film. Zapraszam do obejrzenia filmu pt. Toy Story. Historia pewnych zabawek.
Prawo do popełniania błędów i wyciągania z nich nauki jest niczym prawo ciążenia, powszechne i dane każdej osobie na świecie, bez wyjątków. Uczenie się na własnych błędach to świetny sposób nabywania nowych umiejętności, bowiem nie myli się tylko ten, kto nie próbuje. Są jednak takie błędy, które popełniane w środowisku górskim mogą okazać się błędami z kategorii tych ostatnich. Środowisko wspinaczkowe po częstokroć nie wybacza nawet najdrobniejszych pomyłek, a błąd 180 stopni powiązany z upadkiem na via ferracie błyskawicznie staje się błędem z kategorii błędów śmiertelnych. Zapraszam do przeczytania artykułu o błędzie 180 stopni na via ferratach.
Na via ferratach nigdy nie jesteśmy sami. Nasze decyzje, często te błędne, takie jak: brak kasku, używanie sprzętu bez atestu, lonży wspinaczkowej bez absorbera energii, brak asekuracji, noszenie luźnych, nieprzymocowanych do plecaka ciężkich przedmiotów i tysiące innych, szybko mogą doprowadzić do kryzysu. Mówi się, że najlepiej uczyć się na błędach, ale fajnie, jakby to nie były nasze błędy. W środowisku ferratowym, które w zasadzie jest środowiskiem wspinaczkowym nawet najdrobniejszy błąd może kosztować nas zdrowie lub życie. Z tego właśnie względu warto i powinno przestrzegać się zasad bezpieczeństwa na via ferratach. Lista błędów, lista krytycznych zachowań, które znajdziecie w tym artykule to raptem tzw. wierzchołek góry lodowej, i jestem przekonany, że kolejne złote zasady bezpieczeństwa na via ferratach będą do tego artykułu dodawane. Tymczasem, zachowajcie czujność, wasze bezpieczeństwo na via ferratach zależy właśnie od waszych decyzji. Zapraszam do przeczytania obszernego artykułu o zasadach bezpieczeństwa na via ferratach!
Przygotowując się do wyprawy w góry, kluczowe jest wybranie odpowiedniej odzieży. Dowiedz się, jak skompletować strój, który zapewni komfort i bezpieczeństwo na szlaku, niezależnie od pogody. Odkryj, jak wybrać bluzę, spodnie, i bieliznę termoaktywną, aby cieszyć się górską przygodą. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo w górach zależy od wielu czynników. Czy wiesz jak się ubrać w góry? Zapraszam do przeczytania artykułu pt. Jak się ubrać w góry.
Loty na via ferratach zawsze należy rozpatrywać jako niebezpieczne wypadki. Nawet krótki upadek na via ferracie potrafi wygenerować olbrzymią siłę uderzenia. To, co ma kolosalny wpływ na siłę uderzenia i potężny udar wspinaczkowy to właśnie współczynnik odpadnięcia (fall factor). O ile we wspinaczce skalnej współczynnik odpadnięcia (WO) zazwyczaj nie przekracza wartości 2, o tyle na via ferratach może on osiągnąć zabójczą wartość 5. Siły, jakie powstają przy takich przeciążeniach potrafią giąć wytrzymałą stal, zrywać liny wspinaczkowe, czy też rozrywać łączniki centralne naszych uprzęży wspinaczkowych. Wiedząc czym jest WO inaczej będziemy patrzeć na kwestię bezpieczeństwa, inaczej będziemy się poruszać i inne podejmiemy decyzje. Szczególnie wtedy, gdy pod opieką będziemy mieć słabszego partnera, bądź małe dziecko! Zapraszam do przeczytania artykułu o współczynniku odpadnięcia na via ferratach.
Klęska żywiołowa na Bałkanach... śnieżyce nad Europą... górzysta, południowa część Czarnogóry była w ostatnich godzinach odcięta od świata z powodu silnych opadów śniegu... w nocy ratownikom udało się ewakuować 120 osób z zasypanych wiosek, w tym 30 albańskich uczniów, którzy przyjechali tu na ferie… – grzmiały dramatyczne wiadomości. Gdy słuchał ich w domowym fotelu, zapewne czuł ledwie narastający niepokój. A teraz w samym środku burzy śnieżnej ów niepokój urósł do niebotycznych rozmiarów. Opowieść z wyjazdu w góry Albanii. Prokletije. Góry Przeklęte. Kibel w górach.
Nie każdemu jest dana możność walki samowtór z Uszbą. Nie ma jednak większego szczęścia dla alpinisty, jak ujarzmić ją, zwyciężyć, stać się jej władcą. Kto wygrał tą walkę, ten przede wszystkim zwyciężył samego siebie, swoją słabość, swój strach, wszystko, co było w nim marnego, przyziemnego, płytkiego. Ten, kto wspiął się na Uszbę, na zawsze uwierzy w siebie. Nic go wtedy nie może już złamać ani zastraszyć, nic go nie zatrzyma w najbardziej zuchwałych marzeniach i czynach. Uszba to prawdziwa i kapryśna wilczyca Kaukazu.
Swanetia, Kaukaz, Góry Swaneckie, Gruzja. Pradawna Kolchida, którą miałem okazję oglądać i doświadczać w trakcie miesięcznej wyprawy wysokogórskiej w Gruzji. W opowieści wykorzystałem cytaty z książki Aleksandra Kuzniecowa A w dole Swanecja. O to przed wami zapis tego, co przeżyłem w trakcie kilku godzin „morderczej jazdy” zapakowaną po sam dach Ładą Nivą.
Zła droga to ta, z której podróżny na pewno tak się zwali, że ciała jego nie będzie można znaleźć. Dobra droga – to ta, z której podróżny spadnie, ale trupa jego znajdą i pochowają. A wspaniała droga to taka, z której podróżnemu może nawet uda się nie spaść.
Zabójcza i kapryśna Uszba, piękna i niebezpieczna góra na Kaukazie. Wiedźma. Góra, która przynosi nieszczęście. Cel wielu wypraw wysokogórskich i miejsce licznych tragicznych wydarzeń i zawiedzionych ambicji. Góra, która onieśmiela i zarazem przyciąga wzrok, hipnotyzuje i przeraża. Vittorio Sella, włoski fotograf i alpinista w 1889 roku uwiecznił potęgę tej dwuwierzchołkowej góry. Od tego czasu Uszba doczekała się wielu prób jej zdobycia, ale tylko nieliczni mieli szczęścia stanąć na jej szczycie.
Lonża odpoczynkowa (rest loop, lonża wspinaczkowa) to podstawowy element wyposażenia na via ferratach. Dzięki lonży odpoczynkowej możemy wpiąć się w stalową linę, kotwę lub inny punkt asekuracyjny na via ferratach, zawisnąć i przyjąć pozycję odpoczynkową. Lonżą odpoczynkową, nazywaną również lonżą wspinaczkową, mogą być: taśma wspinaczkowa z karabinkiem na via ferraty; ekspres wspinaczkowy z karabinkami zakręcanymi i niezakręcanymi; dedykowana pętla rest loop wbudowana w lonżę na via ferraty; oraz regulowane lonże do alpinizmu np. Connect Adjust Petzl, Dual Connect Adjust Petzl, wykonane z dynamicznej liny i przyrządu zaciskowego. Nie wiesz jak odpoczywać na via ferratach? Zapraszam do przeczytania artykułu.
Ferrata Bloc Austrialpin (trzecia ręka, hamulec bezpieczeństwa) to atestowany sprzęt na via ferraty. To proste urządzenie, wykorzystuje powszechne zjawisko tarcia. Ferrata.Bloc nazywane jest hamulcem bezpieczeństwa, który nie tylko ratuje życie, ale również umożliwia pokonywanie bardzo trudnych odcinków via ferraty. Chociaż urządzenie Ferrata Bloc nie może być używane samodzielnie do asekuracji i zawsze musi pracować w parze z lonżami na via ferraty, jest naprawdę skutecznym narzędziem powstrzymującym upadek. Przeczytaj czym jest ferrata bloc i zapisz się na kurs, żeby poznać to narzędzie w praktyce!