26 kwietnia 2024

Zasady bezpieczeństwa na via ferratach

Na via ferratach nigdy nie jesteśmy sami. Nasze decyzje, często te błędne, takie jak: brak kasku, używanie sprzętu bez atestu, lonży wspinaczkowej bez absorbera energii, brak asekuracji, noszenie luźnych, nieprzymocowanych do plecaka ciężkich przedmiotów i tysiące innych, szybko mogą doprowadzić do kryzysu. Mówi się, że najlepiej uczyć się na błędach, ale fajnie, jakby to nie były nasze błędy. W środowisku ferratowym, które w zasadzie jest środowiskiem wspinaczkowym nawet najdrobniejszy błąd może kosztować nas zdrowie lub życie. Z tego właśnie względu warto i powinno przestrzegać się zasad bezpieczeństwa na via ferratach. Lista błędów, lista krytycznych zachowań, które znajdziecie w tym artykule to raptem tzw. wierzchołek góry lodowej, i jestem przekonany, że kolejne złote zasady bezpieczeństwa na via ferratach będą do tego artykułu dodawane. Tymczasem, zachowajcie czujność, wasze bezpieczeństwo na via ferratach zależy właśnie od waszych decyzji. Zapraszam do przeczytania obszernego artykułu o zasadach bezpieczeństwa na via ferratach!

12 kwietnia 2024

Jak się ubrać w góry

Przygotowując się do wyprawy w góry, kluczowe jest wybranie odpowiedniej odzieży. Dowiedz się, jak skompletować strój, który zapewni komfort i bezpieczeństwo na szlaku, niezależnie od pogody. Odkryj, jak wybrać bluzę, spodnie, i bieliznę termoaktywną, aby cieszyć się górską przygodą. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo w górach zależy od wielu czynników. Czy wiesz jak się ubrać w góry? Zapraszam do przeczytania artykułu pt. Jak się ubrać w góry.

7 grudnia 2023

Współczynnik odpadnięcia na via ferratach. Fall Factor

Loty na via ferratach zawsze należy rozpatrywać jako niebezpieczne wypadki. Nawet krótki upadek na via ferracie potrafi wygenerować olbrzymią siłę uderzenia. To, co ma kolosalny wpływ na siłę uderzenia i potężny udar wspinaczkowy to właśnie współczynnik odpadnięcia (fall factor). O ile we wspinaczce skalnej współczynnik odpadnięcia (WO) zazwyczaj nie przekracza wartości 2, o tyle na via ferratach może on osiągnąć zabójczą wartość 5. Siły, jakie powstają przy takich przeciążeniach potrafią giąć wytrzymałą stal, zrywać liny wspinaczkowe, czy też rozrywać łączniki centralne naszych uprzęży wspinaczkowych. Wiedząc czym jest WO inaczej będziemy patrzeć na kwestię bezpieczeństwa, inaczej będziemy się poruszać i inne podejmiemy decyzje. Szczególnie wtedy, gdy pod opieką będziemy mieć słabszego partnera, bądź małe dziecko! Zapraszam do przeczytania artykułu o współczynniku odpadnięcia na via ferratach.

19 listopada 2023

Kibel w górach

Klęska żywiołowa na Bałkanach... śnieżyce nad Europą... górzysta, południowa część Czarnogóry była w ostatnich godzinach odcięta od świata z powodu silnych opadów śniegu... w nocy ratownikom udało się ewakuować 120 osób z zasypanych wiosek, w tym 30 albańskich uczniów, którzy przyjechali tu na ferie… – grzmiały dramatyczne wiadomości. Gdy słuchał ich w domowym fotelu, zapewne czuł ledwie narastający niepokój. A teraz w samym środku burzy śnieżnej ów niepokój urósł do niebotycznych rozmiarów. Opowieść z wyjazdu w góry Albanii. Prokletije. Góry Przeklęte. Kibel w górach.

19 sierpnia 2023

Niech zatańczy Uszba moja narzeczona

Nie każdemu jest dana możność walki samowtór z Uszbą. Nie ma jednak większego szczęścia dla alpinisty, jak ujarzmić ją, zwyciężyć, stać się jej władcą. Kto wygrał tą walkę, ten przede wszystkim zwyciężył samego siebie, swoją słabość, swój strach, wszystko, co było w nim marnego, przyziemnego, płytkiego. Ten, kto wspiął się na Uszbę, na zawsze uwierzy w siebie. Nic go wtedy nie może już złamać ani zastraszyć, nic go nie zatrzyma w najbardziej zuchwałych marzeniach i czynach. Uszba to prawdziwa i kapryśna wilczyca Kaukazu.

4 sierpnia 2023

Wspaniała gruzińska droga

Swanetia, Kaukaz, Góry Swaneckie, Gruzja. Pradawna Kolchida, którą miałem okazję oglądać i doświadczać w trakcie miesięcznej wyprawy wysokogórskiej w Gruzji. W opowieści wykorzystałem cytaty z książki Aleksandra Kuzniecowa A w dole Swanecja. O to przed wami zapis tego, co przeżyłem w trakcie kilku godzin „morderczej jazdy” zapakowaną po sam dach Ładą Nivą.
Zła droga to ta, z której podróżny na pewno tak się zwali, że ciała jego nie będzie można znaleźć. Dobra droga – to ta, z której podróżny spadnie, ale trupa jego znajdą i pochowają. A wspaniała droga to taka, z której podróżnemu może nawet uda się nie spaść.

17 lipca 2023

Uszba. Wilczyca Kaukazu

Zabójcza i kapryśna Uszba, piękna i niebezpieczna góra na Kaukazie. Wiedźma. Góra, która przynosi nieszczęście. Cel wielu wypraw wysokogórskich i miejsce licznych tragicznych wydarzeń i zawiedzionych ambicji. Góra, która onieśmiela i zarazem przyciąga wzrok, hipnotyzuje i przeraża. Vittorio Sella, włoski fotograf i alpinista w 1889 roku uwiecznił potęgę tej dwuwierzchołkowej góry. Od tego czasu Uszba doczekała się wielu prób jej zdobycia, ale tylko nieliczni mieli szczęścia stanąć na jej szczycie.

12 lipca 2023

Lonża odpoczynkowa. Rest loop. Lonża wspinaczkowa

Lonża odpoczynkowa (rest loop, lonża wspinaczkowa) to podstawowy element wyposażenia na via ferratach. Dzięki lonży odpoczynkowej możemy wpiąć się w stalową linę, kotwę lub inny punkt asekuracyjny na via ferratach, zawisnąć i przyjąć pozycję odpoczynkową. Lonżą odpoczynkową, nazywaną również lonżą wspinaczkową, mogą być: taśma wspinaczkowa z karabinkiem na via ferraty; ekspres wspinaczkowy z karabinkami zakręcanymi i niezakręcanymi; dedykowana pętla rest loop wbudowana w lonżę na via ferraty; oraz regulowane lonże do alpinizmu np. Connect Adjust Petzl, Dual Connect Adjust Petzl, wykonane z dynamicznej liny i przyrządu zaciskowego. Nie wiesz jak odpoczywać na via ferratach? Zapraszam do przeczytania artykułu.

3 maja 2023

Ferrata Bloc. Trzecia ręka na via ferratach

Ferrata Bloc Austrialpin (trzecia ręka, hamulec bezpieczeństwa) to atestowany sprzęt na via ferraty. To proste urządzenie, wykorzystuje powszechne zjawisko tarcia. Ferrata.Bloc nazywane jest hamulcem bezpieczeństwa, który nie tylko ratuje życie, ale również umożliwia pokonywanie bardzo trudnych odcinków via ferraty. Chociaż urządzenie Ferrata Bloc nie może być używane samodzielnie do asekuracji i zawsze musi pracować w parze z lonżami na via ferraty, jest naprawdę skutecznym narzędziem powstrzymującym upadek. Przeczytaj czym jest ferrata bloc i zapisz się na kurs, żeby poznać to narzędzie w praktyce!

6 kwietnia 2023

Wypadki na via ferratach. Austria (lata 2008-2018)

Wypadki na via ferratach to wciąż temat tabu. W sieci internetowej panuje opinia, że turystyka via ferratowa to bezpieczna forma turystyki kwalifikowanej. Czy faktycznie tak jest? Czy wypadki na via ferratach się zdarzają, a jeżeli tak to jakie są ich konsekwencje? Czy możemy się czuć bezpieczni na via ferratach? Niniejszy artykuł powstał na podstawie raportu „Mortality in Via Ferrata Emergencies in Austria from 2008 to 2018”, w którym autorzy zestawili ze sobą najczęstsze rodzaje wypadków, oraz ich konsekwencje (w tym śmiertelne). Chociaż cytowany raport gromadzi dane wyłącznie z austriackich via ferrat, to jednak może on stanowić podstawę do poprawy bezpieczeństwa na via ferratach na całym świecie. Szczególnie tam, gdzie turystyka ferratowa jest mocno rozwinięta. Zapraszam do przeczytania niniejszego artykułu.

1 kwietnia 2023

Szok wiszenia. Suspension Trauma

Szok wiszenia (suspension trauma) to wstrząs organizmu spowodowany zatrzymaniem krążenia krwi w kończynach dolnych, na skutek biernego i długotrwałego wiszenia w uprzęży. To niebezpieczne zjawisko dotknąć może osoby, które mają do czynienia z wysokością i z uprzężami. Wypadki wspinaczkowe, wypadki na via ferratach, wypadki na lodowcach należą raczej do rzadkości, ale gdy już się wydarzą, mamy niewiele czasu na ratunek. Cały proces, od zawiśnięcia na uprzęży do utraty przytomności i śmierci może trwać do 30 minut, przy czym, pierwsze oznaki mogą pojawić się już po 3 minutach bezwładnego wiszenia (np. drętwienie nóg). Wystarczy tylko, że pozostaniemy bierni.

7 marca 2023

Ekspedycje Kulinarne KW Kraków – jedzenie w górach

W górach wysokich trzeba jeść! Po pierwsze dlatego, że jeść musimy, a po drugie, proces gotowania i jedzenie w górach to jedne z nielicznych, bezpiecznych atrakcji w górach wysokich. Przed wami film z wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011. Film kaloryczny, pełen zaskakujących zwrotów akcji, w którym jedzenie w górach odgrywa najważniejszą rolę! Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Ekspedycje Kulinarne KW Kraków. Pakistańskie Reminiscencje.