3 maja 2023

Ferrata Bloc. Trzecia ręka na via ferratach

Ferrata Bloc Austrialpin (trzecia ręka, hamulec bezpieczeństwa) to atestowany sprzęt na via ferraty. To proste urządzenie, wykorzystuje powszechne zjawisko tarcia. Ferrata.Bloc nazywane jest hamulcem bezpieczeństwa, który nie tylko ratuje życie, ale również umożliwia pokonywanie bardzo trudnych odcinków via ferraty. Chociaż urządzenie Ferrata Bloc nie może być używane samodzielnie do asekuracji i zawsze musi pracować w parze z lonżami na via ferraty, jest naprawdę skutecznym narzędziem powstrzymującym upadek. Przeczytaj czym jest ferrata bloc i zapisz się na kurs, żeby poznać to narzędzie w praktyce!

6 kwietnia 2023

Wypadki na via ferratach. Austria (lata 2008-2018)

Wypadki na via ferratach to wciąż temat tabu. W sieci internetowej panuje opinia, że turystyka via ferratowa to bezpieczna forma turystyki kwalifikowanej. Czy faktycznie tak jest? Czy wypadki na via ferratach się zdarzają, a jeżeli tak to jakie są ich konsekwencje? Czy możemy się czuć bezpieczni na via ferratach? Niniejszy artykuł powstał na podstawie raportu „Mortality in Via Ferrata Emergencies in Austria from 2008 to 2018”, w którym autorzy zestawili ze sobą najczęstsze rodzaje wypadków, oraz ich konsekwencje (w tym śmiertelne). Chociaż cytowany raport gromadzi dane wyłącznie z austriackich via ferrat, to jednak może on stanowić podstawę do poprawy bezpieczeństwa na via ferratach na całym świecie. Szczególnie tam, gdzie turystyka ferratowa jest mocno rozwinięta. Zapraszam do przeczytania niniejszego artykułu.

1 kwietnia 2023

Szok wiszenia. Suspension Trauma

Szok wiszenia (suspension trauma) to wstrząs organizmu spowodowany zatrzymaniem krążenia krwi w kończynach dolnych, na skutek biernego i długotrwałego wiszenia w uprzęży. To niebezpieczne zjawisko dotknąć może osoby, które mają do czynienia z wysokością i z uprzężami. Wypadki wspinaczkowe, wypadki na via ferratach, wypadki na lodowcach należą raczej do rzadkości, ale gdy już się wydarzą, mamy niewiele czasu na ratunek. Cały proces, od zawiśnięcia na uprzęży do utraty przytomności i śmierci może trwać do 30 minut, przy czym, pierwsze oznaki mogą pojawić się już po 3 minutach bezwładnego wiszenia (np. drętwienie nóg). Wystarczy tylko, że pozostaniemy bierni.

7 marca 2023

Ekspedycje Kulinarne KW Kraków – jedzenie w górach

W górach wysokich trzeba jeść! Po pierwsze dlatego, że jeść musimy, a po drugie, proces gotowania i jedzenie w górach to jedne z nielicznych, bezpiecznych atrakcji w górach wysokich. Przed wami film z wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011. Film kaloryczny, pełen zaskakujących zwrotów akcji, w którym jedzenie w górach odgrywa najważniejszą rolę! Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Ekspedycje Kulinarne KW Kraków. Pakistańskie Reminiscencje.

23 lutego 2023

Batura Muztagh Pakistan 2011

Góry Karakorum to fabryka snów na styku nieba i ziemi. "Ci, którzy tam byli, zarzekają się, że w tym miejscu człowiek śni długo, intensywnie i niezwykle realnie. To prawdziwy sen na jawie, który zapada głęboko w pamięć, utrwala się, wypiętrza ponad wszystkie dotychczasowe doświadczenia. Jest wyrazisty aż do przesady – błękit nieba odcinający się od ostrych turnic kotła lodowcowego Sath Marau. Każda kolejna doba spędzona w takim miejscu sprawia, że w końcu zaczyna się dostrzegać coś więcej poza sobą. O wiele więcej. Bóg miał fantazję!" Opowieść z wyprawy eksploracyjnej w góry Karakorum w północnym Pakistanie.

20 lutego 2023

Pierwsza historia swaneckiej gościnności – Gruzja

Gruzja to kraj, w którym "gość jest katalizatorem wydarzeń. Gość wywołuje amok. I to zarówno gość planowany, jak i ten, który trafia w to miejsce przypadkowo. Gruzini wiedzą, że mają opinię najbardziej gościnnego narodu pod słońcem (…) starają się dorastać do tego stereotypu, wkładając w to dużo ciężkiej pracy". Pierwsza historia swaneckiej gościnności to opowieść o górach i o niesamowitej gościnności, jaką doświadczyliśmy podczas alpinistycznej wyprawy do Gruzji. Sakartwelos gaumarjos!

15 lutego 2023

Sprzęt via ferrata

Poruszanie się po żelaznych drogach wymaga pewnych kwalifikacji. Nie musimy być wspinaczami skalnymi, żeby ruszyć na via ferraty, ale musimy mieć sprzęt, i musimy umieć się nim posługiwać. A to już nie jest takie proste. Zatem, jaki potrzebujemy sprzęt via ferrata? W co należy się wyposażyć, a z czego można zrezygnować? Czy do bezpiecznego poruszania się wystarczy nam tylko podstawowy sprzęt via ferrata? A może powinniśmy posiadać dużo więcej wyposażenia? Nurtują was te pytania? Zapraszamy do przeczytania artykułu pt. sprzęt via ferrata.

22 grudnia 2022

Bezpieczeństwo w górach

Celem każdej strategii górskiej, a więc udanej wyprawy, wycieczki, czy nawet przechadzki powinien być bezpieczny powrót do domu. Gdy podejmujemy się planowania górskiego wyjścia uwzględnić musimy nie tylko sam cel, a więc wejście na upatrzony szczyt, czy też przejście reglowej ścieżki w Tatrach, albo wyjście na via ferraty, ale również grożące nam zagrożenia, oraz akceptowalny poziom ryzyka. "Bezpieczeństwo w górach" jest kwestią wyboru i każdy turysta górski musi go sam dokonać". Przeczytaj o zasadach bezpieczeństwa w górach!

21 września 2022

Karabinki via ferrata. Karabinki wspinaczkowe

Czy wiecie czym jest test krawędzi (edge test)? Zastanawialiście się kiedyś jak <>testowane są karabinki, które używamy na via ferratach, i jakie obciążenia muszą przenieść, żeby były dopuszczone do sprzedaży? Czy na via ferratach możemy używać klasycznych <>karabinków HMS, a jeżeli tak, to w jakich sytuacjach? Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule. Zobaczcie również grafiki przedstawiające standardy bezpieczeństwa UIAA, które jasno precyzują minimalne wartości wytrzymałości karabinków wspinaczkowych i karabinków via ferrata!

21 lipca 2022

Z dziećmi na via ferraty

Od jakiego wieku możemy zabrać dziecko na ferraty? Na co zwracać uwagę zabierając dzieci na ferraty? Czy wyjazd z małym dzieckiem na via ferraty jest skrajnie nieodpowiedzialny? Czy via ferraty są zarezerwowane tylko dla przygotowanych pasjonatów wspinaczki? Jak poprawnie dobrać wyposażenie na via ferraty? Jak asekurować dzieci na via ferratach? I wreszcie, a co, jeśli rodzicowi odpowiedzialnemu za dziecko coś się stanie? Poszukujecie odpowiedzi na te pytania? Zapraszam serdecznie do lektury!

18 czerwca 2022

Uprząż wspinaczkowa. Uprząż na Via Ferraty

Jaką wybrać uprząż na via ferraty? Czy kupić uprząż wspinaczkową sportową, lekką, nieregulowaną, czy może w pełni regulowaną, ale za to cięższą i nie zawsze wygodną? A może tą dedykowaną wyłącznie do via ferrat? Jeżeli borykasz się z podobnymi pytaniami to przeczytaj poniższy artykuł. Zakup pierwszej uprzęży to decyzja strategiczna, która może mieć wpływ na waszą turystyczną i wspinaczkową przyszłość!

4 czerwca 2022

Rękawiczki na via ferraty

Via ferraty to specyficzne środowisko. Stalowa lina, liczne klamry, drabinki i inne ułatwienia sprawiają, że nasze dłonie narażone są na liczne urazy. Rękawiczki na via ferraty to konieczność, ale sam ich wybór to zadanie niełatwe. Jeżeli zastanawiasz się czy i jakie powinieneś mieć rękawiczki na żelazne drogi, to przeczytaj ten artykuł!