VIA FERRATY W DOLINIE HÖLLENTAL W AUSTRII

zaawasowany kurs poruszania się po via ferratach w górach Rax (Großses Höllental)

 
 
 
 
 
 

 

VIA FERRATY W AUSTRII

  TURYSTYKA FERRATOWA |  VIA FERRATY W GÓRACH | ZAAWANSOWANY CZTERODNIOWY KURS  |  SZKOLENIE ZAAWANSOWANE  |  SZTUKA PORUSZANIA SIĘ NA VIA FERRATACH  |  GÓRY RAX  |  DOLINY: HÖLLENTAL, GROßSES HÖLLENTAL  |  SCHRONISKO WEICHTALHAUS | ZAAWANSOWANY KURS VIA FERRATY W AUSTRII

 
 

"Piekielna Dolina" - Góry Rax i Schneeberg

"Piekielna Dolina", z języka niemieckiego Höllental, znajduje się we wschodniej Austrii, niecałe 100 km od Wiednia, i jest to jeden z kilku flagowych regionów z bogatą historią ferratową i wspinaczkową. Rejon był kiedyś mekką wiedeńskich pionierów wspinaczki skałkowej, którzy przeszło sto lat temu wytyczali tu swoje pierwsze, skrajnie trudne i niebezpieczne drogi wspinaczkowe.

Praktycznie w tym samym czasie, a więc gdy eksplorowano wysokie ściany, zaczęły tu powstawać pierwsze via ferraty w Austrii (np. ferrata Teufelsbadstubensteig z 1884 r., Aplenvereinsteig z 1910 r., czy Hans von Haidsteig z 1913 r.), których zadaniem było n.in. ułatwienie dostępu do terenów łowieckich lokalnym myśliwym (od około 1800 r.). W latach późniejszych via ferraty dostosowywano pod turystów i wspinaczy skalnych. Dzięki temu możliwe było szybkie przemieszczanie się pomiędzy dolinami, a nowo powstającymi schroniskami. Schroniska wznoszone były na płaskowyżach i skalnych graniach, a więc w miejscach najbardziej atrakcyjnych widokowo i atrakcyjnych również dla rozwoju lokalnej turystyki (np. schronisko OttoHaus).

Schronisko OttoHaus, umiejscowione tuż pod szczytem Jakobskogel (1737 m. n.p.n.) już w 1893 roku gościło pierwszych turystów. Bywał tu i nocował m.in. sam Sigmund Freud. Obecnie schronisko jest bardzo popularnym miejscem, do którego "pielgrzymują" rzesze turystów z całego świata. Do schroniska dostać się można pokonując liczne szlaki turystyczne, piękne, historyczne via ferraty, lub można wjechać kolejką. Schronisko Ottohaus jest na liście miejsc, które odwiedzamy po przejściu jednej z najstarszych ferrat w dolinie Großes Höllental.

Jeśli chodzi o sam Höllental, jest to głęboko wcięta dolina, która ciągnie się na odcinku przeszło 16 kilometrów. Patrząc na mapę łatwo możemy zauważyć, że dolina meandruje, wije się, jakby podążała za czymś, co od zawsze potrafiło kształtować krajobrazy. I tak w rzeczywistości jest. U podstawy olbrzymich skalnych ścian z wapienia, których wysokości dochodzą nawet do 600 metrów, płynie górska rzeka Szwarza. To właśnie ona od tysięcy lat rozdziela masywy górskie Rax i Schneberg, drążąc swoje koryto coraz głębiej i głębiej w wapieniu. Co ciekawe, rzeka Szwarza w dolinie Höllental do dnia dzisiejszego jest jednym z najważniejszych źródeł wody pitnej dla Wiednia. Zresztą, jest źródłem wody pierwszej klasy, „zazdrośnie” chronionym.

Mostek nad rzeką Szwarza. Droga do schroniska Weichtalhaus w dolinie Höllental (Austria)

Rax-Schneeberg-Gruppe – pasmo górskie w Alpach Styryjsko-Dolnoaustriackich, części Północnych Alp Wapiennych o długości 32 km. Zlokalizowane we wschodniej Austrii, w krajach związkowych: Styria i Dolna Austria.

Wikipedia

Ratownictwo górskie

Ratownictwo górskie w Austrii jest w pełni odpłatne, dlatego przed wyjazdem warto nabyć odpowiednie ubezpieczenie na czas kursu. Świetnym rozwiązaniem jest wykupienie sobie rocznego ubezpieczenia górskiego DAV (Deutscher Alpenverein), OEAV lub ubezpieczenie Bezpieczny Powrót PZU. Koszty takich ubezpieczeń nie są duże, natomiast korzyści ogromne.

W pakiecie ubezpieczenia np. DAV, które sami od lat posiadamy, otrzymujecie członkostwo w prężenie działającym klubie górskim Sekcja Katowicka DAV, zniżki na alpejskie schroniska, możliwe zniżki w centrach wspinaczkowych w Polsce, możliwe zniżki w sklepach górskich (wybrane sklepy), oraz pewność, że w sytuacji, gdy będziemy musieli skorzystać z pomocy ratowników, koszty takich akcji nas nie zrujnują!

Via ferraty Rax w Austrii. Dolina Höllental

Via Ferrata Rax w Austrii, w górach Rax (Raxalpe) to prawdziwa alpejska przygoda. Żelazne drogi, które zostały tu wytyczone, oferują bardzo szeroki zakres możliwości – od łatwych, górskich wycieczek, na których poprowadzone są proste, ale długie via ferraty, po naprawdę trudne linie z solidnym zacięciem sportowym. To jakie ferraty wybierzemy, w znacznym stopniu zależy od nas samych, a więc od naszych umiejętności, kondycji, wyposażenia i czasu.

Klimat, jaki tu panuje, jest bardzo podobny do tatrzańskiego, i trzeba być tego świadomym. Dolina Höllental zewsząd otoczona jest górami, a więc mamy tu wysokie ściany otaczające głębokie doliny, cieki górskie, które potrafią płynąć po skałach, dziką, bujną przyrodę, surową skalną scenerię, zmienną pogodę, typową dla wysokich gór, i oczywiście nie zabraknie nam rozległych, malowniczych widoków na góry Rax i Schneeberg.

Podczas pokonywania historycznych ferrat w dolinie Großes Höllental (Grosses Hollental) wspinamy się na kilkusetmetrowe ściany, dlatego wychodząc na takie szkolenie należy przygotować się na całodniową, ferratową wspinaczkę. Nie są to trudne ferraty, ale należy pamiętać, że poruszamy się w górskim środowisku, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjścia. O tym, co należy ze sobą zabrać, jak będzie wyglądać taki dzień szkolenia, dowiecie się z ramowego programu szkolenia.

Zaawansowany kurs via ferraty w Austrii

Zaawansowany kurs poruszania się po via ferratach w austriackich górach Rax przygotowuje do samodzielnego pokonywania tras ubezpieczonych typu via ferrata ("żelazne drogi", "żelazne percie"), a więc dróg i szlaków wyposażonych w sztuczne ułatwienia (drabinki, klamry, stalowe stopnie i liny, łańcuchy itp.). Obejmuje on zagadnienia dotyczące poruszania się po via ferratach dla początkujących, a także tematy skierowane do osób chcących poruszać się po trudniejszych żelaznych perciach o charakterze sportowym (trudności w austriackiej skali do D/E).

Kurs realizowany jest w formie pogadanek, zajęć praktycznych i ćwiczeń w ogródku ferratowym przy schronisku Weichtalhaus, oraz ćwiczeń w trakcie górskich wyjść szkoleniowych na historyczne ferraty w dolinie Großes Höllental (miejsce szkolenia może ulec zmianie w przypadku złych warunków pogodowych) i w sąsiednich dolinach. Zajęcia prowadzone są przez cztery dni.

Czego będziemy się uczyć?

W trakcie czterodniowego zaawansowanego kursu Via Ferraty - Rax w Austrii będziemy poruszać zagadnienia dotyczące:

  • podstaw poruszania się po via ferratach (czym są via ferraty, jakie są skale trudności itp.);
  • planowania i taktyki wyjścia górskiego;
  • stałej asekuracji, a więc wykorzystania typowych współczesnych ubezpieczeń spotykanych na via ferratach;
  • asekuracji z wykorzystaniem sprzętu wspinaczkowego, a więc asekuracja za pomocą liny wspinaczkowej, przyrządów asekuracyjno-zjazdowych, zestawów dedykowanych do asekuracji na via ferratach firmy Edelrid, węzłów do asekuracji (półwyblinka)  i zabezpieczenia układu asekuracyjnego (węzeł flagowy itp.);
  • ratownictwa i autoratownictwa na via ferratach z wykorzystaniem pętli wspinaczkowych (budowanie prostych stanowisk asekuracyjnych), bloczków z blokadą i bez blokady; lin wspinaczkowych i lin pomocniczych (tzw. repsznurów). Zagadnienia z ratownictwa i autoratownictwa obejmują również tematy związane: ze zjazdami na linach (ucieczka z ferraty w sytuacji zagrożenia), podchodzenie na linie, podchodzenie na rozprutym absorberze (po locie na via ferracie), budowanie wyciągarek (3 do 1, 2 do 1 tzw. metoda U) i wiele innych;
  • potrzebnego i obowiązkowego zestawu na via ferraty (rękawiczki na ferraty, uprzęże na via ferraty, buty na ferraty, lonże na via ferraty, podstawowy sprzęt wspinaczkowy); oraz wiele innych tematów wspinaczkowych i górskich z zakresu bezpieczeństwa w górach.

 

Po co się szkolić? Dla jakich korzyści?

Każde szkolenie jest procesem: zdobywania i poszerzania wiedzy, kształtowania nowych umiejętności, nawyków, kompetencji, a także procesem nawiązywania nowych relacji, które - jak uczy nas doświadczenie - zawsze mają na nas jakiś wpływ. „Make influence positive”, czyli uczyń swój wpływ pozytywnym, inspiruj, popychaj do działania, i wreszcie, odkrywaj!

Zawsze podczas szkoleń powtarzamy, że to co z wami zrobiliśmy na kursie jest swoistym spisem treści, takim zaznaczeniem obecności, odsłonięciem obszarów, które kiedyś wydawały się dla was nieosiągalne, albo wydawały się zbyt odległe do realizacji, gdy tymczasem były one tuż na wyciągnięcie waszych dłoni, tylko skrzętnie skryte. Naszymi kursami odkrywamy pokłady odwagi, które pomogą wam zejść z „wygodnej półki” i zrobić krok w przód, nad przepaścią. Ale to, co zrobicie z tym „spisem treści” po kursie zależy już wyłącznie od was. Pamiętajcie o tym i ćwiczcie!

Po co się szkolić? Może po to, żeby odkryć, że każda wielka góra wygląda strasznie z daleka, ale gdy się do niej podchodzi, jej strome ściany zaczynają się „kłaść” i odsłaniać ukryte, wygodne półki, po których można łatwo wspiąć na sam szczyt.

Zatem, jakie pragmatyczne korzyści osiągnięcie z kursu? Może takie, że ze zdobytą wiedzą i nowymi umiejętnościami płynnie wejdziecie w świat wielkich ścian bez konieczności podejmowania nadmiernego, wspinaczkowego ryzyka.

Nauczycie się samodzielnie poruszać po drogach ubezpieczonych typu via ferrata (kletersteig) w szerokim zakresie trudności – od łatwych via ferrat, po trudne, sportowe linie. Poznacie zasady asekuracji, sposoby korzystania ze sprzętu wspinaczkowego, użytkowania lin, wykorzystania węzłów i ratowania się z opresji, i wreszcie, pokażemy wam, że ruch na via ferratach i przekraczanie granic daje ogromny ładunek radości i szczęścia.

Czy chcecie więcej? Będzie tego dużo więcej, dlatego zapraszamy was do udziału w zaawansowanym szkoleniu z poruszania się po via ferratach w Górach Rax w Austrii!

 

Na skróty - najważniejsze informacje

Miejsce: Austria

Ferraty w Dolinie Höllental. Góry Rax. Schronisko Weichtalhaus

Dni szkolenia: 4

Czterodniowe szkolenie podstawowe i zaawansowane br> z turystyki via ferratowej w górach Rax

Ilość osób: do 6

maksymalnie do sześciu osób na instruktora wspinaczki skalnej

Dojazd: we własnym zakresie

Istnieje możliwość grzecznościowego dojazdu z instruktorami. Wyjazd z Wieliczki, Krakowa i okolic

Cena: od 1400 zł

W cenie: kask, uprząż, lonża, sprzęt wspinaczkowy

Start - Koniec

Start: czwartek godz. 14.00 - koniec: niedziela 16.00. Możliwość zmiany czasu rozpoczęcia i zakończenia kursu

Trudność: łatwe, umiarkowane

Trudności zależne od ferraty.
Od A/B do D

Pamiątkowe zdjęcia

Nieodpłatny dostęp do pamiątkowych zdjęć ze szkolenia ferratowego

ZAMÓW KURS