Lawinowe ABC

ABC Ratownictwa Lawinowego

Jednodniowe, podstawowe szkolenie z ratownictwa lawinowego

Statystycznie, pierwsze 15 minut przeżywa 93% zasypanych pod lawiną! O ile lawina zasypanego mechanicznie nie uszkodziła, szanse na wydobycie żywego człowieka są naprawdę wysokie. Ale, gdy minie te 15 minut, przeżycie drastycznie maleje, i już po 35 minutach od zasypania statystyka okazuje się bezlitosna – spod lawiny udaje się uratować tylko 26% zasypanych, a czasami nawet mniej! Jak ważne jest ratownictwo lawinowe?

A czy wiecie, że, i tu znowu odwołamy się do tej bezlitosnej statystyki, średni czas, jaki potrzebują służby ratunkowe na dotarcie do miejsca wypadku może wynieść nawet półtorej godziny? A co, gdy pogoda okaże się „nielotna” i nie przybędzie nam z pomocą śmigłowiec, a ratownicy pieszo, czy też na nartach będą bardzo daleko? Zastanawiające, prawda?

Wyobraźcie sobie te dziewięćdziesiąt bezsilnych minut, gdy jesteście uwięzieni w olbrzymich masach śniegu, w ciemności... i w chłodzie, które odbiera wam każdą cząstkę ciepła, potrzebną do przeżycia. Czy będąc taki długi czas pod śniegiem, który potrafi ważyć wiele ton, mamy szanse na przetrwanie? Tak, szanse na przeżycie wypadku lawinowego zawsze są, ale czy akurat my będziemy tymi szczęśliwcami wśród 26%? A może już po 15 minutach zabraknie nam powietrza?

Sami zadajcie sobie pytanie: chcecie liczyć na cud, na ratowników, którym dotarcie do was może zająć wiele czasu, czy na wyedukowanym zespole, który, o ile cały nie zostanie pochwycony przez lawinę, sprawnie przeprowadzi ratownictwo lawinowe? Pamiętajmy, największą szansę na uratowanie zasypanego mają właśnie... jego towarzysze, nie służby ratunkowe, ponieważ, gdy służby ratunkowe pojawiają się na lawinisku, jest już późno i zazwyczaj kończy się to tragicznie.

Ratownictwo lawinowe to naprawdę kluczowa umiejętność, jaką powinni posiadać wszyscy turyści, czy też wspinacze poruszający się zimą w górach! Dlatego ocena zagrożenia i bezpieczne poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami to fundamentalna umiejętność. A w zasadzie, szereg umiejętności!

Wychodząc zimą w góry, zespół - bo tylko wtedy możemy mówić o jakiś szansach na uratowanie zasypanego, gdy jest zespół - musi posiadać odpowiedni sprzęt (lawinowe ABC) i niezbędne, wyćwiczone umiejętności posługiwania się tym sprzętem (zasady postępowania podczas ratownictwa lawinowego). Należy jednak jasno sobie powiedzieć, sam sprzęt nas nie uratuje, dlatego nic nie zastąpi rzetelnej oceny sytuacji, odpowiedniego planowania i wiele zdrowego rozsądku.

Nie mniej, gdy już dojdzie do porwania człowieka np. przez lawinę deskową, błyskawiczne użycie "trójcy lawinowej" stanie się kluczem do przetrwania. Dobrze byłoby, gdybyście wtedy nie musieli sięgać po instrukcję obsługi waszego urządzenia, tylko sprawnie ruszyli z pomocą, mając już nabyte, mocno wyćwiczone umiejętności.

A czy wiecie, że lawinowa akcja ratunkowa rozpoczyna się jeszcze zanim lawina się zatrzyma? Tylko, co należy wtedy zrobić? Na co zwrócić uwagę, gdy stres, jaki odczuwamy, osiąga maksymalny poziom? Jak rozpocząć poszukiwania, jakie wdrożyć procedury, o ile możemy mówić o procedurach, gdy świadomość porwania przez lawinę naszego kolegi, albo koleżanki może przyprawić nas o atak paniki? Czy należy wtedy błyskawicznie biec po pomoc do najbliższego schroniska, a może, narażając się na ryzyko zasypania lawiną wtórną, ruszyć błyskawicznie w kierunku porwanego przez śnieg? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy wam podczas jednodniowego kursu z ratownictwa lawinowego (ABC Ratownictwa Lawinowego).

Zapraszamy też na podstawowe i zaawansowane kursy z turystyki zimowej, podczas których, już pierwszego dnia szkolenia, podejmujemy tematy związane z zagrożeniem lawinowym i sposobach przeprowadzania akcji ratunkowej.

Pełna oferta Kursów z Ratownictwa Lawinowego (w ramach Lawinowgo ABC)
w przygotowaniu na sezon zimowy 2022/2023