turystyka kwalifikowana

Kurs Turystyki Zimowej

wysokogórski kurs turystyki zimowej, szkolenie podstawowe i zaawansowane (1 stopnia i 2 stopnia)

 Kurs Turystyki Zimowej 1 i 2 stopnia (podstawowy i zaawansowany) obejmuje szeroko pojęte zagadnienia bezpiecznego poruszania się w terenie górskim, wysokogórskim, zimą i w warunkach zimowych. Kurs składa się z dwóch części, czyli z części podstawowej i części zaawansowanej. Obie części są ze sobą połączone i wzajemnie się uzupełniają.

Kurs skierowany jest do osób bez doświadczenia górskiego, a także do tych, którzy takie doświadczenie posiadają, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie m.in. o zaawansowane techniki linowe (techniki wspinaczkowe) i asekuracyjne w zespołach kilku osobowych.

W trakcie kursu będziemy poruszać zagadnienia obejmujące: poruszanie się w rakach, z czekanem turystycznym i innym sprzętem alpinistycznym (uprząż, lina, karabinki, lawinowe ABC i in.), podstawowe umiejętności ratownictwa lawinowego (ABC lawinowe), sposoby planowania wycieczki górskiej (metoda odliczania wstecz, biuletyn lawinowy, ocena warunków panujących w górach itp.), hamowanie upadku czekanem (4 warianty upadku), wiązanie podstawowych i bardziej zaawansowanych węzłów wspinaczkowych i ich wykorzystanie podczas poruszania się w zespołach linowych i podczas asekuracji w trudnym terenie (asekuracja z ciała, ze stanowisk, z punktów asekuracyjnych), budowania awaryjnych schronień, biwakowania i przetrwania w górach, zjazdy na linach (z przyrządem asekuracyjno-zjazdowym i na węźle) i awaryjne podochodzenie po linie, lub po linach poręczowych, ratowanie (wyciąganie) partnera, który wpadł np. do szczeliny (brzeżnej, lodowej itp.), wspinaczkę w lodzie, pokonywanie prostych lodowych przeszkód (opcjonalnie, zależnie od terenu, w którym będziemy działać i dostępnego czasu).

Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku, oraz w trakcie wycieczek w teren górski. Wycieczki górskie, w zależności od warunków pogodowych i lawinowych, realizowane będą w rejonach: Hali Kondratowej (ratownictwo lawinowe); Doliny Gąsienicowej, Czarnego Stawu Gąsienicowego, szlaku na przełęcz Zawrat (zajęcia linowe), oraz na grani głównej Tatr Wysokich, prowadzącej na wierzchołek taternicki Świnicy (wjazd kolejką na kasprowy Wierch w godzinach porannych).


 

Galeria zdjęć z Kursów Turystyki Zimowej (lata poprzednie)

 

Oferta Kursów Turystyki Zimowej w przygotowaniu na sezon 2022/2023