ABC VIA FERRAT

jednodniowy kurs z podstaw poruszania się po via ferratach

 
 
 
 
 
 

ABC VIA FERRAT

  OGRÓDEK FERRATOWY |  KURS JEDNODNIOWY  |  SZKOLENIE PODSTAWOWE  |  PARK NARODOWY WIELKA FATRA | VIA FERRATY NA SŁOWACJI  |  DWIE WIEŻE  |  SZTUKA PORUSZANIA SIĘ NA FERRATACH
 

ABC Via Ferrat to jednodniowe kursy poświęcone podstawom bezpiecznego poruszania się po żelaznych perciach. Ta jednodniowa formuła kursu ma na celu pokazać wam czym są via ferraty i jak bezpiecznie się po nich poruszać. Jest to również pewna forma unifikacji dla was samych, bowiem osoby, które nigdy nie były na via ferratach, tak naprawdę nie wiedzą, czym one są, i czy taka forma aktywności będzie dla nich odpowiednia.

Z doświadczenia wiemy, że jest to „miłość od pierwszego wejrzenia”, ale zdajemy sobie również sprawę, że nie wszystkim może przypaść do gustu ten typ turystyki kwalifikowanej. Ekspozycja, teren skalny, specyfika ruchu, konieczność posiadania i obsługi specjalistycznego sprzętu (lonże na via ferraty, sprzęt wspinaczkowy) nie zawsze są tym, czego szukacie. Jesteśmy tego świadomi, właśnie dlatego jednodniowe kursy ABC Via Ferrat są idealnym sprawdzianem.

Jeden dzień skalnych zmagań pozwoli wam podjąć decyzję, czy via ferraty są tym, czego poszukujecie, czy też nie. A gdy już się w nich zakochacie (jesteśmy o tym przekonani), i ferraty staną się dla was kolejną drogą do eksploracji obszarów, które kiedyś były zarezerwowane wyłącznie dla wspinaczy, zaprosimy was na zaawansowany, pełen górskich przygód kurs Via Ferraty – Rax w Austrii, lub, jeżeli tego potrzebujecie, zrobimy dla was trzydniowe, pełne szkolenie z podstaw asekuracji i autoratownictwa na jedynej via ferracie w Polsce, czyli na ferracie na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie.


Gdzie prowadzone są kursy ABC Via Ferraty

Zajęcia prowadzone są na Słowacji, bo właśnie w tym kraju, przez ostatnich kilka lat, dynamicznie rozwija się turystyka ferratowa. Ponadto, słowackie rejony ferratowe znajdują się blisko naszej południowej granicy, dzięki czemu możemy szybko dotrzeć na miejsce i skupić się na tym, co najważniejsze – na szkoleniu i pokonywaniu przepięknych dróg ferratowych.

Na Słowacji mamy do dyspozycji kilka interesujących rejonów. Są to ogródki ferratowe Dve Veze (Dwie Wieże) w rejonie Parku Narodowego Wielka Fatra, oraz Ferraty na Skalke (Ferrata na Skałce) w Górach Kremnickich.

Innym, interesującym rejonem, szczególnie polecanym całym rodzinom, jest HZS na Martinske Hole w Małej Fatrze. HZS to piękny szlak na dnie wąwozu, poprowadzony wzdłuż górskiego potoku. W trakcie przemierzania tego górskiego szlaku pokonujemy liczne progi skalne (wodospady) i emocjonujące mosty linowe.

Do dyspozycji mamy jeszcze tzw. mini ferratę w Szklarskiej Porębie. W naszej ofercie jest ona traktowana jako polska ciekawostka (rodzynek) i może stanowić uzupełnienie do wycieczek górskich z przewodnikiem, czy też do rekreacyjnych wspinaczek skałkowych w rejonie Szklarkiej Poręby. Via Ferrata poprowadzona jest na Kruczych Skałach (dostęp do via ferraty kiedyś był płatny). Rejon Kruczych Skał obfituje w niezwykłe formacje skalne i jest świetnym miejscem do wspinaczek skalnych i innych aktywności, opartych nie tylko na sportach ekstremalnych (np. zwiedzanie sztolni, zajęcia i warsztaty fotograficzne, wycieczki górskie.

Ferrata na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie wykorzystywana jest przez Szkołę Górską Climbe jako miejsce do szkolenia z podstaw asekuracji  i autoratownictwa na via ferratach. Wysokie granitowe skały, stanowiska zjazdowe na drogach wspinaczkowych, kotwy, stopnie i inne stalowe elementy umożliwiają tutaj przeprowadzenie bardzo treściwego szkolenia.

Kursy z asekuracji i autoratownictwa trwają 3 dni i dają wam zaawansowaną wiedzę i umiejętności radzenia sobie w trudnych, często awaryjnych sytuacjach. Do awaryjnych sytuacji zaliczyć możemy: ucieczka z ferraty, czyli techniki zjazdu na linie; opuszczanie partnera na linie; wychodzenie po linie, czy też wychodzenie po rozprutym absorberze (po zaliczonym locie); budowanie systemu wyciągarek, czyli wciągnięcie na ferratę osobę, która zaliczyła lot i rozpruła asorber, lub gdy trudności okazały się zbyt duże i nasz partner nie jest wstanie samodzielnie pokonać odcinek na żelaznej perci; budowanie stanowisk zjazdowych z liny i dostępnego sprzętu wspinaczkowego, oraz wiele więcej. Przeczytaj o kursie z podstaw asekuracji  i autoratownictwa na via ferretach!   

Czego będziemy się uczyć

Na kursie ABC Via Ferrat będziemy się uczyć praktyki opartej na wieloletnim doświadczeniu wspinaczkowym, górskim i wysokogórskim instruktorów!

W trakcie godzinnego wprowadzenia (wykładu) pokażemy wam jak prawidłowo „ubrać się” w ferratowy sprzęt (kask, uprząż, lonże na via ferraty), i jak posługiwać się tym sprzętem zgodnie ze sztuką. Następnie, omówimy sobie schematy dróg, scharakteryzujemy dostępne skale trudności na via ferratach, objaśnimy wam najczęściej powtarzające się błędy i sposoby radzenia sobie z nimi.

Pokażemy wam jak poruszać się w eksponowanym terenie krokiem typowo wspinaczkowym, z zachowaniem ergonomii ruchu (zasada trzech punktów podparcia, balans ciała, pozycja boczna itp.), w jaki sposób odpoczywać, przepinać karabinki na stalowej linie poręczowej via ferraty, i w jaki sposób czerpać z tego wszystkiego radość.

Kluczowym elementem kursu będą zagadnienia z podstaw asekuracji i autoasekuracji, i nad tymi tematami spędzimy trochę czasu trenując je w bojowych warunkach. Asekuracja na via ferratach to bardzo zaniedbany temat i większość ludzi poruszających się po żelaznych perciach nie potrafi sprawnie posługiwać się liną i przyrządami do asekuracji. 

Tematy, jakie będą poruszane na szkoleniu:

  • sprzęt na via ferraty (podstawowy - czyli trójca ferratowa; zaawansowany - sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany do bezpiecznego poruszania się po via ferratach);
  • zagrożenia na via ferratach (obiektywne, subiektywne, ich charakterystyka);
  • techniki pokonywania ferrat (ergonomia ruchu, krok wspinaczkowy, ogólny środek ciężkości i balansowanie ciałem i in.);
  • asekuracja na via ferratach (wykorzystanie liny i przyrządów asekuracyjno-zjazdowych, posługiwanie się dedykowanym zestawem do asekuracji na via ferratach firmy Edelrid);
  • techniki odpoczynkowe;
  • wykorzystanie węzłów zaciskowych do zabezpieczenia się przed ciężkim upadkiem;
  • zasady poruszania się po via ferratach;
  • loty na viaa ferratach i czym jest współczynnik odpadnięcia;
  • asekuracja dzieci na via ferratach i dlaczego należy zawsze je asekurować liną; stopnie trudności i jakie ferraty warto wybrać na początek swojej drogi ferratowej;
  • planowanie i taktyka wycieczek ferratowych.

Do każdego kursu dołączone są materiały szkoleniowe, które rozdawane są na początku zajęć i po skończonych zajęciach stanowią one waszą własność.

 
 

Na skróty - najważniejsze informacje

Miejsce: Słowacja

Ferraty: Dwie Wieże, Ferraty na Skałce, HZS na Martinske Hole

Dni szkolenia: 1

Jednodniowe szkolenie z podstaw poruszania się na ferratach

Ilość osób: 5

Pięć osób na jednego instruktora turystyki ferratowej

Dojazd: we własnym zakresie

Istnieje możliwość grzecznościowego dojazdu z instruktorami. Wyjazd z Wieliczki, Krakowa i okolic

Cena zależna od kursu

W cenie: kask, uprząż, lonża z absorberem, sprzęt wspinaczkowy

Start - Koniec

Start: 9.00 - koniec: 18.00. Możliwość zmiany czasu rozpoczęcia i zakończenia kursu

Trudność: łatwe, umiarkowane

Trudności zależne od rejonu. Od A/B do D

Pamiątkowe zdjęcia

Nieodpłatny dostęp do pamiątkowych zdjęć ze szkolenia ABC Via ferrat
 

FAQ - najczęściej zadawane pytania!

1Czy w cenie kursu zapewniony jest transport?
Niestety, nie. Nie świadczymy usług transportowych, nie mniej, istnieje możliwość zabrania się z instruktorem, lub instruktorami na zasadach grzecznościowych, w miarę wolnych miejsc. Wyjeżdżamy z Wieliczki lub Krakowa.
2Czy w cenie wliczone jest wypożyczenie sprzętu?
Tak, w cenie kursu macie zapewniony sprzęt. Sprzęt przekazywany jest wam przed rozpoczęciem szkolenia i po zakończonym kursie zwracacie go do instruktora. Za wypożyczony sprzęt bierzecie pełną odpowiedzialność.
3Czy mogę korzystać z własnego sprzętu?
Podczas szkolenia istnieje możliwość korzystania przez was z własnego sprzętu, ale musi być spełniony jeden warunek. Przed rozpoczęciem szkolenia sprzęt musi być sprawdzony przez instruktora pod kątem jest stanu technicznego.