ABC VIA FERRAT

jednodniowe i trzydniowe kursy z podstaw poruszania się po via ferratach

 
 
 
 
 
 

 

ABC VIA FERRAT

  ABC VIA FERRAT  |  DWIE WIEŻE  |  KURS JEDNODNIOWY  |  KURS TRZYDNIOWY ABC VIA FERRAT  |  MARTINSKE HOLE  |  OGRÓDEK FERRATOWY  |  PARK NARODOWY WIELKA FATRA  |  SZKOLENIE PODSTAWOWE  |  SZTUKA PORUSZANIA SIĘ NA FERRATACH  |  VIA FERRATY NA SŁOWACJI  |  VIA FERRATA DWIE WIEŻE NA SŁOWACJI  |  VIA FERRATA MARTINSKE HOLE NA SŁOWACJI  |  ŻELAZNE DROGI  |  ŻELAZNE PERCIE 

 

1. ABC via ferrat

ABC Via Ferrat to jednodniowe kursy poświęcone podstawom bezpiecznego poruszania się po żelaznych perciach. Ta jednodniowa formuła kursu ma na celu pokazać wam czym są via ferraty i jak bezpiecznie się po nich poruszać. Jest to również pewna forma unifikacji dla was samych, bowiem osoby, które nigdy nie były na via ferratach, tak naprawdę nie wiedzą, czym one są, i czy taka forma aktywności będzie dla nich odpowiednia.

Z doświadczenia wiemy, że jest to „miłość od pierwszego wejrzenia”, ale zdajemy sobie również sprawę, że nie wszystkim może przypaść do gustu ten typ turystyki kwalifikowanej. Ekspozycja, teren skalny, specyfika ruchu, konieczność posiadania i obsługi specjalistycznego sprzętu (lonże na via ferraty, sprzęt wspinaczkowy) nie zawsze są tym, czego szukacie. Jesteśmy tego świadomi, właśnie dlatego jednodniowe kursy ABC Via Ferrat są idealnym sprawdzianem.

Jeden dzień skalnych zmagań pozwoli wam podjąć decyzję, czy via ferraty są tym, czego poszukujecie, czy też nie. A gdy już się w nich zakochacie (jesteśmy o tym przekonani), i ferraty staną się dla was kolejną drogą do eksploracji obszarów, które kiedyś były zarezerwowane wyłącznie dla wspinaczy, zaprosimy was na zaawansowany, pełen górskich przygód kurs Via Ferraty – Rax w Austrii, lub, jeżeli tego potrzebujecie, zrobimy dla was trzydniowe, pełne szkolenie z podstaw asekuracji i autoratownictwa na jedynej via ferracie w Polsce, czyli na ferracie na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie.


2. Gdzie prowadzone są kursy ABC Via Ferraty

Zajęcia prowadzone są na Słowacji, bo właśnie w tym kraju, przez ostatnich kilka lat, dynamicznie rozwija się turystyka ferratowa. Ponadto, słowackie rejony ferratowe znajdują się blisko naszej południowej granicy, dzięki czemu możemy szybko dotrzeć na miejsce i skupić się na tym, co najważniejsze – na szkoleniu i pokonywaniu przepięknych dróg ferratowych.

Na Słowacji mamy do dyspozycji kilka interesujących rejonów. Są to ogródki ferratowe Dve Veze (Dwie Wieże) w rejonie Parku Narodowego Wielka Fatra, oraz Ferraty na Skalke (Ferrata na Skałce) w Górach Kremnickich.

Innym, interesującym rejonem, szczególnie polecanym całym rodzinom, jest HZS na Martinske Hole w Małej Fatrze. HZS to piękny szlak na dnie wąwozu, poprowadzony wzdłuż górskiego potoku. W trakcie przemierzania tego górskiego szlaku pokonujemy liczne progi skalne (wodospady) i emocjonujące mosty linowe.

Do dyspozycji mamy jeszcze tzw. mini ferratę w Szklarskiej Porębie. W naszej ofercie jest ona traktowana jako polska ciekawostka (rodzynek) i może stanowić uzupełnienie do wycieczek górskich z przewodnikiem, czy też do rekreacyjnych wspinaczek skałkowych w rejonie Szklarkiej Poręby. Via Ferrata poprowadzona jest na Kruczych Skałach (dostęp do via ferraty kiedyś był płatny). Rejon Kruczych Skał obfituje w niezwykłe formacje skalne i jest świetnym miejscem do wspinaczek skalnych i innych aktywności, opartych nie tylko na sportach ekstremalnych (np. zwiedzanie sztolni, zajęcia i warsztaty fotograficzne, wycieczki górskie.

Ferrata na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie wykorzystywana jest przez Szkołę Górską Climbe jako miejsce do szkolenia z podstaw asekuracji  i autoratownictwa na via ferratach. Wysokie granitowe skały, stanowiska zjazdowe na drogach wspinaczkowych, kotwy, stopnie i inne stalowe elementy umożliwiają tutaj przeprowadzenie bardzo treściwego szkolenia.

Kursy z asekuracji i autoratownictwa trwają 3 dni i dają wam zaawansowaną wiedzę i umiejętności radzenia sobie w trudnych, często awaryjnych sytuacjach. Do awaryjnych sytuacji zaliczyć możemy: ucieczka z ferraty, czyli techniki zjazdu na linie; opuszczanie partnera na linie; wychodzenie po linie, czy też wychodzenie po rozprutym absorberze (po zaliczonym locie); budowanie systemu wyciągarek, czyli wciągnięcie na ferratę osobę, która zaliczyła lot i rozpruła asorber, lub gdy trudności okazały się zbyt duże i nasz partner nie jest wstanie samodzielnie pokonać odcinek na żelaznej perci; budowanie stanowisk zjazdowych z liny i dostępnego sprzętu wspinaczkowego, oraz wiele więcej. Przeczytaj o kursie z podstaw asekuracji  i autoratownictwa na via ferretach!   

3. Czego będziemy się uczyć na kursach ABC Via Ferrat

Na kursie ABC Via Ferrat będziemy się uczyć praktyki opartej na wieloletnim doświadczeniu wspinaczkowym, górskim i wysokogórskim instruktorów!

W trakcie godzinnego wprowadzenia (wykładu) pokażemy wam jak prawidłowo „ubrać się” w ferratowy sprzęt (kask, uprząż, lonże na via ferraty), i jak posługiwać się tym sprzętem zgodnie ze sztuką. Następnie, omówimy sobie schematy dróg, scharakteryzujemy dostępne skale trudności na via ferratach, objaśnimy wam najczęściej powtarzające się błędy i sposoby radzenia sobie z nimi.

Pokażemy wam jak poruszać się w eksponowanym terenie krokiem typowo wspinaczkowym, z zachowaniem ergonomii ruchu (zasada trzech punktów podparcia, balans ciała, pozycja boczna itp.), w jaki sposób odpoczywać, przepinać karabinki na stalowej linie poręczowej via ferraty, i w jaki sposób czerpać z tego wszystkiego radość.

Kluczowym elementem kursu będą zagadnienia z podstaw asekuracji i autoasekuracji, i nad tymi tematami spędzimy trochę czasu trenując je w bojowych warunkach. Asekuracja na via ferratach to bardzo zaniedbany temat i większość ludzi poruszających się po żelaznych perciach nie potrafi sprawnie posługiwać się liną i przyrządami do asekuracji. 

Tematy, jakie będą poruszane na szkoleniu:

  • sprzęt na via ferraty (podstawowy - czyli trójca ferratowa; zaawansowany - sprzęt wspinaczkowy wykorzystywany do bezpiecznego poruszania się po via ferratach);
  • zagrożenia na via ferratach (obiektywne, subiektywne, ich charakterystyka);
  • techniki pokonywania ferrat (ergonomia ruchu, krok wspinaczkowy, ogólny środek ciężkości i balansowanie ciałem i in.);
  • asekuracja na via ferratach (wykorzystanie liny i przyrządów asekuracyjno-zjazdowych, posługiwanie się dedykowanym zestawem do asekuracji na via ferratach firmy Edelrid);
  • techniki odpoczynkowe;
  • wykorzystanie węzłów zaciskowych do zabezpieczenia się przed ciężkim upadkiem;
  • zasady poruszania się po via ferratach;
  • loty na viaa ferratach i czym jest współczynnik odpadnięcia;
  • asekuracja dzieci na via ferratach i dlaczego należy zawsze je asekurować liną; stopnie trudności i jakie ferraty warto wybrać na początek swojej drogi ferratowej;
  • planowanie i taktyka wycieczek ferratowych.

Do każdego kursu dołączone są materiały szkoleniowe, które rozdawane są na początku zajęć i po skończonych zajęciach stanowią one waszą własność.

4. Jednodniowe i trzydniowe kursy ABC Via Ferrat

Kursy ABC Via Ferrat podzielone są na dwa rodzaje. Pierwszy kurs to jednodniowe szkolenie z podstaw poruszania się po żelaznych perciach. Na tym szkoleniu poznajemy podstawowe techniki poruszania się po via ferratach, z wykorzystaniem sprzętu via ferrata typu basic, a więc korzystamy z lonży na via ferraty, uprzęży wspinaczkowej (uprzęży na via ferraty), kasku wspinaczkowego, oraz lonży odpoczynkowej (zwanej również lonżą wspinaczkową).

W trakcie tego jednodniowego szkolenia zajęcia rozpoczynamy od wykładu (wprowadzenia do via ferrat), połączonego z prezentacją sprzętu via ferrata, oraz sprzętu dodatkowego, który wykorzystany jest podczas szkolenia z ABC Via Ferrat (w tym elementy asekuracji i autoasekuracji z wykorzystaniem liny wspinaczkowej, wykorzystaniem węzłów zaciskowych, oraz dodatkowo hamulca Ferrata Bloc). Szkolenie podzielone jest na kilka etapów, w trakcie których stopniujemy trudności pokonywanych ferrat, oraz uczymy się technik wykorzystywanych podczas prostej asekuracji i autoasekuracji.

 
 

4.1. Jednodniowe szkolenie - Sportowe via ferraty Dwie Wieże na Słowacji

  • Etap pierwszy szkolenia to: wykład, wprowadzenie do zasad poruszania się po via ferratach, omówienie zasad bezpieczeństwa, prezentacja sprzętu na via ferraty typu podstawowego, prezentacja sprzętu wspinaczkowego, wykorzystywanego podczas turystyki ferratowej, oraz prezentacja sprzętu zaawansowanego do asekuracji. Zestaw do asekuracji to zaawansowane narzędzia, którymi posługuje się instruktor, w celu zapewnienia wam jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Ze sprzętem do asekuracji macie kontakt na późniejszym etapie szkolenia (podstawowe ćwiczenia z asekuracji).

  • Etap drugi szkolenia to: przejście kilku via ferrat, żeby oswoić się z ekspozycją oraz poznać sprzęt wykorzystywany do bezpiecznego poruszania się po żelaznych drogach. Działacie pod okiem instruktora, który posiada przy sobie sprzęt zaawansowany do asekuracji i ratownictwa, i w razie konieczności, sprzęt ten wykorzystywany jest do zabezpieczenia was podczas wspinaczki na via ferracie.

  • Etap trzeci szkolenia to: ćwiczenia z technik autoasekuracji z wykorzystaniem węzłów zaciskowych, z wykorzystaniem dodatkowego hamulca Ferrata Bloc firmy AustriaAlpin, oraz ćwiczenia z podstaw asekuracji linowej. Na czas ćwiczenia do waszej dyspozycji jest zestaw asekuracyjny Via ferrata Belay Kit firmy Edelrid, oraz przyrządy asekuracyjno-zjazdowe i liny wspinaczkowe.

  • Etap czwarty szkolenia to: wspinaczka trudniejszymi via ferratami. Przechodzimy kilka spektakularnych, dłuższych dróg, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, korzystamy z narzędzi i technik poznanych podczas ćwiczeń na etapie trzecim. W trakcie wspinaczki docieramy do ławeczek zawieszonych na dużej wysokości, na których robimy sobie pamiątkowe zdjęcia. Ostatnią via ferratą, jaką robimy jeste droga wyceniona na D i jest to najtrudniejsza droga dostępna w tym sektorze (Via ferraty Dwie Wieże na Słowacji). Po pokonaniu tej ferraty (już w godzinach wieczornych) wracamy na parking.

4.2. Jednodniowe szkolenie - górska via ferrata HZS Martinske Hole na Słowacji

  • Etap pierwszy szkolenia to: wykład i wprowadzenie do zasad bezpiecznego poruszania się po via ferratach (zasada zachowania ciągłości asekuracji, posługiwanie się lonżami na via ferraty, doraźne wykorzystanie lonży odpoczynkowej itp.). Wprowadzenie połączone jest z prezentacją sprzętu wykorzystywanego podczas szkolenia (w tym sprzętu do asekuracji, autoasekuracji).

  • Etap drugi szkolenia to: przejście szlakiem do miejsca, w którym rozpoczyna się via ferrata. Po osiągnięciu tego miejsca zakładamy na siebie cały sprzęt (zgodnie z zasadami transportu sprzętu wspinaczkowego zapożyczonymi ze wspinaczki skalnej) i rozpoczynamy wspinaczkę via ferratą HZS Martinske Hole. Podczas pokonywania trudności omawiamy sobie różne sposoby wykorzystania sprzętu, oraz analizujemy zagrożenia, z jakimi możemy się zetknąć na górskich via ferratach.

  • Etap trzeci szkolenia to: szereg ćwiczeń z technik asekuracji i autoasekuracji. Na tym etapie poznajemy węzły zaciskowe, dodatkowy hamulec Ferrata Boc firmy AustriaAlpin, zestaw do asekuracji linowej Via ferrata Belay Kit firmy Edelrid, oraz przyrządy asekuracyjno-zjazdowe i liny wspinaczkowe. Po skończonym ćwiczeniu pokonujemy najtrudniejsze odcinki via ferraty. Po przejściu via ferraty udajemy się do pobliskiego schroniska na obiad, lub decydujemy się na zejście znakowanym szlakiem górskim na parking.

4.3. Trzydniowe szkolenie ABC Via Ferrat – Via Ferrata HZS Martinske Hole, Via Ferrata Dwie Wieże

Trzydniowe szkolenie z podstaw poruszania się po via ferratach to szkolenie rozszerzone, obejmujące zagadnienia szkoleniowe realizowane na jednodniowych kursach, oraz zagadnienia rozszerzające m.in. o techniki asekuracji i autoratownictwa na via ferratach (zobacz też osobny, zaawansowany kurs z asekuracji i autoratownictwa na via ferratach w Szklarskiej Porębie).

W ciągu trzech dni szkolenia poznajemy podstawowe i średnio zaawansowane techniki z asekuracji i autoratownictwa na via ferratach. Są to: proste stanowiska asekuracyjne z pętli wspinaczkowych i z karabinków wspinaczkowych, asekuracja linowa na górnym stanowisku, wykorzystanie węzłów, w tym węzłów zaciskowych, wykorzystanie sprzętu Ferrata Bloc (AustriaAlpin), techniki zjazdów na linie, i opcjonalnie, podchodzenie na linach z wykorzystaniem węzłów zaciskowych.

Podczas trzydniowego szkolenia ABC Via Ferrat mamy możliwość wspinaczki na ferracie górskiej (Via Ferrata HZS Martinske Hole na Słowacji) i na via ferratach sportowych (Via Ferrata Dwie Wieże na Słowacji). Mając dwa pełne dni (pierwszy dzień to wykład i wieczorne ćwiczenia) poznajemy dwa różne środowiska (środowisko górskie i sportowe). Ferraty górskie tworzone są z myślą o pokonaniu trudnego, bądź bardzo trudnego terenu górskiego i ich celem jest zazwyczaj osiągnięcie np. wierzchołka góry najkrótszą możliwą drogą, lub rozwiązanie trudnej, skalnej ściany.

Z kolei, via ferraty sportowe, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu wzbudzanie aktywności fizycznej, której celem jest wypoczynek, rozrywka i rekreacja. Tego typu via ferraty często prowadzone są na tzw. trudność (celowo poprowadzone przez najtrudniejsze fragmenty skał). Na ferratach sportowych drogi wytycza się w taki sposób, żeby kluczyły po skalnej ścianie i w zależności od rodzaju drogi, oferowały proste, jak i bardzo trudne przejścia.

Trzydniowe szkolenie ABC via ferrat podzielone jest na następujące etapy:

  • Dzień 1: w godzinach popołudniowych spotkamy się w wynajętym domu. Po zakwaterowaniu rozpoczynamy wykład i ćwiczenia (zasady bezpieczeństwa na via ferratach, sposoby poruszania się po via ferratach, prezentacja sprzętu podstawowego i zaawansowanego, proste ćwiczenia z technik zjazdu na linie (ćwiczenia na zewnątrz). Integracja.

  • Dzień 2: to wyjazd na górską Via Ferratę HZS Martinske Hole na Słowacji (Mała Fatra). Na tym etapie ćwiczymy proste metody asekuracji i autoasekuracji. Omawiamy sobie możliwe sytuacje awaryjne i jak sobie z nimi poradzić. Ćwiczymy kilka technik zjazdu na linie, oraz przechodzimy dostępne trudności. Po przejściu via ferraty HZS Martinske Hole udajemy się znakowanym szlakiem na parking, z którego wracamy do wynajętego domu. W godzinach wieczornych kontynuujemy wykład oraz ćwiczenia podsumowujące dzień spędzony na ferracie górskiej. W ramach relaksu do dyspozycji możemy mieć banię z gorącą wodą (orzeźwiająca kąpiel) oraz saunę.

  • Dzień 3: to wyjazd na sportowe via ferraty Dwie Wieże na Słowacji (Wielka Fatra). Po dotarciu pod grupę skał, na której poprowadzone się drogi, rozpoczynamy poruszanie się po via ferratach. W trakcie szkolenia ćwiczymy techniki asekuracji, techniki autoasekuracji, oraz zjazdy na linach. Pod koniec dnia, mając opanowane techniki autoasekuracji, przechodzimy najtrudniejszą via ferratę (trudność D) i robimy z niej zjazd na linach (opcjonalnie).

 

Na skróty - najważniejsze informacje o kursach ABC Via Ferrat

Miejsce: Słowacja

Ferraty: Dwie Wieże, HZS Martinske Hole

Dni szkolenia: 1 lub 3

1 lub 3 dniowe szkolenie z podstaw poruszania się na ferratach

Ilość osób: od 3 do 6

Sześć osób na jednego instruktora

Dojazd: we własnym zakresie

Istnieje możliwość grzecznościowego dojazdu z instruktorami. Wyjazd z Wieliczki, Krakowa i okolic

Cena zależna od kursu

W cenie: kask, uprząż, lonża z absorberem, sprzęt wspinaczkowy

Start - Koniec

Start: 8.00 - koniec: 18.00. Możliwość zmiany czasu rozpoczęcia i zakończenia kursu

Trudność: łatwe, umiarkowane

Trudności zależne od rejonu. Od A/B do D

Pamiątkowe zdjęcia

Nieodpłatny dostęp do pamiątkowych zdjęć ze szkolenia ABC Via ferrat