Menu

Bo długopis kosztował 1zł

Patriotyzm to poczucie wspólnoty, które nie musi przejawiać się oddawaniem życia i przelewaniem krwi, ale na pewno musi objawiać się wzajemnym dbaniem o nasz wspólny interes. A naszym wspólnym interesem jest zapewnienie polskiej gospodarce niezależności i konkurencyjności!

Niestety, w naszym kraju wciąż ciężko przekonać ludzi do kupowania polskich produktów (albo korzystania z polskich usługodawców), bo przecież „długopis kosztował 1zł, a te bransoletki są po 35-38 zeta.” I czytając takie coś, jest nam wstyd. Wstyd, że nie dostrzega się, albo tak łatwo traci się z oczu związek pomiędzy własnym interesem, a sukcesem gospodarczym kraju. Wstyd, że musimy tłumaczyć się z tego, że w tych „38 zeta” jest nasz czas pracy, a więc kreatywne myślenie i szereg innych czynników determinujących powstanie produktu (zakup półproduktów, grawer, poskładanie w całość, sesja fotograficzna, obróbka zdjęć, transport, czas pracy, podatki itd.). Wstyd, że ponosząc koszty pracy chcemy, żeby one zwróciły się nam z małą nawiązką, po to tylko, żeby za tych kilka dodatkowych „złociszków” kupić sobie chleb i zapłacić rachunki. Wreszcie wstyd, że musimy polemizować z przekonaniami innych ludzi, że coś można dostać za darmo, a szczególnie bransoletkę, która w stosunku do długopisu za 1 zł, kosztuje aż „38 zeta.” Smutne to, i chyba nie ma sensu pieklić się o to dalej, bo za takimi komentarzami na pewno stoi bardziej nieświadomość, niż zwykła złośliwość.

I może właśnie w tym miejscu warto przypomnieć czym jest patriotyzm ekonomiczny. A patriotyzm ekonomiczny to postawa, albo świadomość, że warto kupować w polskich firmach, ponieważ polscy przedsiębiorcy „rosnąc w siłę, budują potencjał polskiej przedsiębiorczości, a decyzje o zagospodarowaniu ich zysków są podejmowane przez naszych rodaków.” Pieniądze wydane w polskich firmach wracają do nas „w postaci nowych miejsc pracy, infrastruktury i usług publicznych.” I można byłoby o tym pisać w nieskończoność, podkreślając plusy świadomej postawy patriotycznej, ale tak naprawdę nie o tym jest ten wpis.

W tym miejscu chcemy wyrazić swoje zdumienie. Olbrzymie zdumienie. Kto bowiem w dzisiejszych czasach pisze jeszcze odręcznie listy? Prawie nikt. I tak, jesteśmy zdumieni, że po prozaicznej prośbie o „dosłanie ulotek reklamujących ideę Polskiego Śladu, wraz z ulotkami promującymi patriotyzm ekonomiczny, dostaliśmy również list – napisany odręcznie!

Właśnie tym listem chcemy się pochwalić, ponieważ pisany odręcznie, podkreśla powagę sytuacji. A sytuacja jest poważna, ponieważ „długopis za 1 zł”, nie może być wyznacznikiem cen produktów tworzonych w naszym kraju. W żadnym wypadku!

 

List jest lekko pomięty, ale nie jest to nasza wina. Stoi za tym dostawca pocztowy (nie mylić z Pocztą Polską) ;)

A tutaj przeczytasz o co chodzi z Polskim Śladem!
A tutaj przeczytasz o climbe, które pozostawia polski ślad w naszej gospodarce!
A tutaj przeczytasz o koszulkach climbe, które są polskie, bo szyte przez nas w polskiej szwalni i drukowane w polskiej drukarni!

Climbe

Climbe to designerska marka odzieżowa. Szyjemy koszulki górskie, koszulki wspinaczkowe (z autorskim nadrukiem Climbe) dla ludzi aktywnych i ceniących niepowtarzalny design. Tworzymy również grafiki ścienne, plakaty na zamówienie, kubki porcelanowe (design mug) i inne przedmioty nawiązujące do turystyki górskiej, wspinania, podróży i eksploracji.

Zobacz nasz sklep z koszulkami

Climbe

Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta
ul. Bolesława Chrobrego 20/7
32-020 Wieliczka
NIP 678-268-64-62
REGON 364133207

http://www.sklep-climbe.pl

http://www.kkowalska.com

Społeczność

  • facebook
  • google plus
  • pinterest
  • instagram
  • rss