Menu

Drewno zdobione drewnem

Drewno jest wszędzie. Cała nasza sztuka polega na projektowaniu zależności. Cokolwiek robisz, gdziekolwiek jesteś, stykasz się z zależnością. A projektowanie to zależności łączące treść, formę i działanie. Ktoś kiedyś powiedział, że „dizajn jest wszędzie” i miał rację. To z czym się na co dzień stykamy, to co używamy, wreszcie to co „wygląda”, również jakoś „działa”. A drewno, jako jeden z pierwszych żywiołów symbolizujących wiosnę, od zarania dziejów towarzyszyło rozwojowi. Drewno zatem było, jest i będzie wszędzie. Podobnie jak dizajn (design), który łączy ze sobą myśl, projekt i wykonanie z funkcjonalnością i ergonomią.

Intarsja, bo o niej tutaj mowa, jest szlachetną sztuką zdobienia powierzchni drewnianych. Wykonuje się ją poprzez wykładanie drewnianych przedmiotów innymi gatunkami drewna. Zanim jednak do tego dojdzie, wprawny stolarz musi usunąć fragment z powierzchni intarsjowanego elementu, i na jego miejsce zaprojektować inny. To właśnie te wstawki, zastosowana feeria barw i różnorodność gatunkowa drewna sprawia, że efekt finalny potrafi "powalić na kolana".

Przedstawiamy Wam deskę, jako skromną próbkę nowego pomysłu. Jest to zarazem dopiero początek idei, która w myśl fundamentalnych zasad dizajnu, ma doprowadzić do „czegoś”. Tym czymś jest drewniany kolaż powierzchniowy, który oprócz walorów estetycznych, ma również przynieść konkretne zastosowania. Nie będziemy jednak na razie zdradzać, co mamy na myśli, ale na początek chcielibyśmy pokazać Wam ciekawą technikę zdobniczą, którą planujemy wykorzystać.

Na etapie produkcyjnym zastosowaliśmy deskę z lipy, jako bazę, do której wmontowane zostały cienkie płaty drewna: czarna obłoga wenge i czerwona obłoga sapeli. Następnie, deska z intarsjowanym logotypem climbe poddana została szlifowaniu. Po dokładnym oszlifowaniu i oczyszczeniu została pokryta specjalnym woskiem, który wydobył z niej wyraziste kolory i detale. Potem tylko poddaliśmy ją froterce i efekt gotowy.

Nie sztuką jest ściąć drzewo

„Nie sztuką jest ściąć drzewo, sztuką jest wiedzieć jak żyło”. A może sztuką jest tak ściąć drzewo, aby nadal żyło? Na szczęście drzewo, z którego została wykonana nasza deska, wciąż żyje. Jak donosi Bogusław Mikucki z „Galerii Drewna”: - lipa jest, ma się dobrze i wciąż rośnie. Odcięty został tylko jeden z konarów, który spróchniał. Samo drewno jest pocięte, okorowane i leżakuje już 6 lat”. Niestety, Hardkorowy Koksu jest innego zdania, i jakoś ciężko go przekonać. Czy to wina zbyt dużej "pompy"?


Dla potwierdzenia słów, że jednak jest lipa, zamieszczamy lokalizację lipy, tym samym zadając kłam słowom Hardkorowego Koksa. Współrzędne lipy: N51.174505, E18.76963751

Climbe

Climbe to designerska marka odzieżowa. Szyjemy koszulki górskie, koszulki wspinaczkowe (z autorskim nadrukiem Climbe) dla ludzi aktywnych i ceniących niepowtarzalny design. Tworzymy również grafiki ścienne, plakaty na zamówienie, kubki porcelanowe (design mug) i inne przedmioty nawiązujące do turystyki górskiej, wspinania, podróży i eksploracji.

Zobacz nasz sklep z koszulkami

Climbe

Climbe Projektowanie Graficzne Piotr Picheta
ul. Bolesława Chrobrego 20/7
32-020 Wieliczka
NIP 678-268-64-62
REGON 364133207

http://www.sklep-climbe.pl

http://www.kkowalska.com

Społeczność

  • facebook
  • google plus
  • pinterest
  • instagram
  • rss